انواع بلیط هواپیما

بلیط‌های هواپیما با توجه به هواپیمایی‌ها یا درخواست مشتری‌ها می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. ما معروف‌ترین آن‌ها را برای شما لیست کرده‌ایم. با بلیط1 همراه باشید تا با انواع بلیط هواپیما آشنا شوید.

بلیط یک طرفه (One-Way Ticket) چیست؟

بلیط یک طرفه یا یک راهه، بلیط یک تک پرواز است که از یک مبدا به یک مقصد میرود. برای مثال یک پرواز از تهران به دبی یک پرواز یک طرفه است که هیچ تاریخی برای برگشت در این نوع بلیط ذکر نشده است.

بلیط رفت و برگشت (Return Ticket) چیست؟

بلیط های رفت و برگشت همانطور که از نام آنها مشخص است، از مبدا شروع شده و به مقصد ختم می شوند و دوباره به همان مبدا اول برمی گردندمثلا خرید بلیط رفت و برگشت از تهران به مسکو به این معناست که از تهران که مبدا باشد، به مسکو می روید و بعد مجددا از مسکو به تهران که همان مبدا اولیه است، بر می گردید.

بلیط دارای توقف برنامه ریزی شده (Stop-Over) چیست؟

این نوع بلیط مختص پروازهایی است که در بین پرواز مبدا تا مقصد یک توقف از پیش تعیین شده بیش از 24 ساعت وجود دارد.

بلیط دارای توقف اجباری (Lay-Over) چیست؟

در این نوع پرواز بین مبدا و مقصد یک توقف اجباری در یک نقطه ی میانی اتفاق می افتد. این توقف عموما برای تغییر هواپیما، سوختگیری و یا بارگیری در یک ایستگاه میانی اتفاق می افتد. برای مثال شما برای پرواز از تهران به استکهلم چند ساعت در برلین توقف می کنید تا پس از سوختگیری به استکهلم پرواز کنید.

بلیط رفت و برگشت با مقصد متغیر (Open-Jaw Ticket) چیست؟

اگر مسافری قصد داشته باشد با یک پرواز از مبدا به مقصد خود رفته اما از مکان دیگری مجددا به مبدا خود بازگردد، ملزم به تهیه این نوع بلیط می باشد. بطور مثال مسافری که از تهران به موناکو در فرانسه رفته اما قصد دارد بنا به دلایل گوناگون از شهر تولوز فرانسه به تهران بازگردد، می بایست این نوع بلیط را خریداری نماید. این نوع بلیط اکثرا مناسب گردشگران تورهای مسافرتی می باشد.

بلیط دارای چند توقف (multi-city ticket or multi-stop ticket) چیست؟

این نوع بلیط برای پکیج های گردشگری طراحی شده است. در این نوع پروازها مسافران در چند مقصد توقف طولانی انجام می دهند و در نهایت به مبدا باز می گردند. این نوع بلیط ها شامل بلیط رفت و برگشت دو مقصدی (double dip tickets) و بلیط رفت و برگشت سه مقصدی (triple treat tickets) می شوند. برای مثال یک پکیج شامل پرواز lay-over از تهران به مادرید، سپس یک پرواز lay-over از مادرید به لندن و پس از آن یک پرواز lay-over از لندن به تهران، همگی در یک بلیط دارای چند توقف (multi-stop ticket) ارائه می شوند.

بلیط رفت و برگشت دومقصدی (double dip tickets) چیست؟

این نوع بلیط ها بدین گونه می باشند که دو مقصد متفاوت را با یکدیگر ترکیب کرده و در واقع یک پکیج بسیار مناسب را به مسافران ارائه می دهد. بزرگترین ویژگی این نوع بلیط ها این است که دیگر لازم نیست برای هر دو مقصد خود دو بلیط یک طرفه مجزا تهیه کنید. با تهیه این نوع بلیط هم با یک تیر دو نشان می زنید هم هزینه به مراتب کمتری پرداخت می کنید.

بلیط رفت و برگشت سه مقصدی (triple treat tickets) چیست؟

این نوع بلیط ها نیز کاملا شبیه به بلیط های رفت و برگشت دومقصدی می باشند، با این تفاوت که بجای دو مقصد، می توانید به سه مقصد متفاوت پرواز داشته باشید.

بلیط دور جهان (Round the World Ticket) چیست؟

این نوع بلیط برای یک برنامه ی سفر هوایی طراحی شده است که به مسافران اجازه می دهد تا در قاره های و مقصدهای مختلف توقف کنند، در حالی که پیوسته در یک مسیر دور کره ی زمین مسافرت کرده و در نهایت به نقطه ی ابتدایی بازگردند. برای انجام یک مسافرت کامل به این طریق، مسافران ممکن است با ایرلاین های مختلفی که بصورت ترکیبی این پکیج را ارائه کرده اند، مسافرت کنند. این نوع بلیط با یک نرخ ثابت مقدار مسافت طی شده و یا تعداد قاره های بازدید شده را مد نظر قرار می دهد. این نوع بلیط ها در دسته های مختلف Economy، Business Class، First Class و یا ترکیبی از این کلاس ها ارائه می شوند.

بلیط کلاس ترکیبی (Mixed Class Ticket) چیست؟

این نوع بلیط به مسافران اجازه می دهد تا در پروازهای مختلف با کلاس های گوناگون پرواز کنند. برای مثال مسافر می تواند با کلاس Economy به اروپا سفر کرده و از آنجا به آسیا با پرواز Business Class مسافرتش را ادامه دهد. بلیطهای ترکیبی به صورت ترکیبی از کلاس Economy، کلاس ممتاز، Business Class و یا First Class قابل ارائه به مسافران است.

بلیط بین المللی ایرپس (International Airpass Ticket) چیست؟

این نوع بلیط های با قیمت های استثنائی توسط آژانس های خاص در کشورها و ناحیه های بخصوصی به مشتریان ارائه می شوند. آنها یک برنامه پروازی انعطاف پذیر و و قابل تغییر به مسافران ارائه می کنند تا آنها در یک کشور، ناحیه و یا یک قاره طی چند پرواز مسافرت کنند. این نوع بلیط به مسافر اجازه می دهد تا بین چند فرودگاه مشخص در هر زمانی که بخواهد پرواز داشته باشد.

برچسب ها {{item}}