قیمت بلیط هواپیما

قیمت های بلیط هواپیما به دو دسته تقسیم می شوند و هر کدام از این دسته ها دارای شرایط مختلفی می باشند که در قیمت بلیط هواپیما بسیار تاثیر گذار است که در اینجا ما به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

بلیط سیستمی

این بلیط‌ها را چه مستقیم از خود هواپیمایی‌ها یا از بلیط1 یا از دفاتر خدمات مسافرتی و... بخرید، همیشه نرخ یکسانی دارند و قیمت بلیط هواپیما در این پروازها طبق نرخ مصوب خود شرکت هوایی تعیین می‌شود. تفاوت مهم این بلیط‌ها با بلیط‌های چارتر در قابلیت استردادشان است. شما هر وقت و به هر دلیلی سفرتان را لغو کنید، شرکت‌ها مبلغی را از قیمت بلیط هواپیما کم می‌کنند و پول شما را برمی‌گردانند. این ‌را که چه میزان جریمه‌ای از قیمت بلیط هواپیما کم بشود، خود شرکت‌های هواپیمایی تعیین می‌کنند. اما تفاوت بلیط1 با باقی فروشندگان بلیط و حتی بعضی از ایرلاین‌های داخلی در این است که اگر بلیط‌تان را به هر دلیلی پس بدهید، بلافاصله بعد از لغو کردن و کسر جریمه، پولی که برای قیمت بلیط هواپیما پرداخته‌اید، بعد از کسر جریمه به حساب شما برخواهد گشت. زمان برگشت پول حتی در بعضی از خود شرکت‌های هواپیمایی به بیست‌وچهارساعت هم می‌رسد اما در بلیط1 این انتقال آنی انجام می‌شود. یعنی به محض آن‌که بلیط را لغو کنید، هزینه‌ی بلیط بلافاصله با کسر جریمه به حساب شما برمی‌گردد. دومین تفاوت بلیط سیستمی با بلیط چارتر در این است که در پرواز سیستمی، قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسالان و کودکان و نوزادان متفاوت است و درنتیجه بلیط نوزادان و کودکان از بلیط بزرگسالان ارزان‌تر است، مثلا اگر بچه‌‌هایی در سنین مختلف دارید، بلیط سیستمی برایتان مناسب‌‌تر است.

بلیط چارتر

حتمن شما هم در پروازهای چارتر متوجه تغییر قیمت بلیط هواپیما شده‌اید که بیشتر وقت‌ها از بلیط‌های سیستمی‌ ارزان‌ترند. این بلیط‌ها متعلق به بعضی شرکت‌های خدمات مسافرتی(آژانس‌ها) هستند که تمام صندلی‌های یک پرواز یا بخشی از آن‌ها را از شرکت‌های هواپیمایی پیش‌خرید می‌کنند و قیمت بلیط را خودشان تعیین می‌کنند. نرخ بلیط‌های چارتری بسیار متغیر است و به میزان تقاضای مسافر بستگی دارد. مثلا در بعضی زمان‌ها که تقاضا برای بلیط هواپیما زیاد می‌شود، مثل نوروز، تابستان، اعیاد و مناسبت‌های مذهبی و...، قیمت بلیط بالاست. این‌طور متداول است که آژانس‌های چارترکننده‌ی بلیط هرچه به زمان پرواز نزدیک می‌شوند، قیمت بلیط هواپیما در پروازهای چارتر پایین می‌آید. برخلاف بلیط‌های سیستمی، بلیط چارتری را نمی‌توانید لغو کنید یا پس بدهید. همچنین در پروازهای چارتری قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسالان و کودکان و نوزادان یکسان است.

قیمت بلیط سیستمی

بد نیست بدانید از مورخ 94/3/25 قیمت بلیط هواپیما سیستمی بر اساس قوانین ابلاغی از طرف سازمان هواپیمایی کشور آزاد سازی شد. بدین ترتیب قیمت بلیط های هواپیمایی برای مسیر های مختلف سقف و کف مشخصی دارد. به طور مثال در گذشته قیمت بهای بلیط یک سری تهران به مشهد بدون توجه به محدودیت زمانی با در نظر گرفتن کیفیت خدماتی در رنج ثابت قرار داشت. ولی حالا قیمت سقف و قیمت کفی برای آن در نظر گفته شده است. با این اوصاف آژانس های هواپیمایی و شرکت های هواپیمایی از این به بعد این اجازه را دارند که قیمت بلیط هواپیما های خود را نسبت به خدمات پروازی و سایر کلاس ها تا حدود 30 درصد بالاتر از نرخ مصوبه به فروش برسانند. شرکت های هواپیمایی طبق قانون ابلاغی از طرف سازمان هواپیمایی کشور نمی توانند در فروش بلیط از دامنه ای که برایشان مشخص شده نفوذ کنند.

قیمت بلیط چارتر

پرواز چارتر، به پروازی گفته می‌شود که در آن همه‌ی صندلی‌های یک هواپیما و یا چندتایی از آن‌ها، توسط آژانس‌های مسافرتی اجاره داده می‌شوند. این نوع پرواز، بیشتر در مسیرهای پر رفت و آمدی مثل تهران - مشهد کاربرد دارد. از این صندلی‌ها، هم در تورهای گردشگری استفاده می‌شود و هم مستقلاً آن‌ها را به فروش می‌رسانند. از آن‌جایی که هزینه‌ی ناشی از پر نشدن پروازهای چارتر، به گردن آژانس‌ هواپیمایی اجاره کننده‌ی آن پرواز است، در صورتی‌که صندلی‌هایی در پرواز چارتر خالی بماند، قیمت آن‌ها پایین‌تر می‌آید تا زودتر به فروش برسند.

فرآیند فروش بلیط چارتر به این صورت است که در ابتدا ایرلاینی که بلیط چارتر را به فروش می‌رساند مشخص شده و از آن‌جا، به سمت پرواز چارتر هدایت می‌شوید و در نهایت می‌توانید از درگاهِ مشخص شده، بلیط خودتان را خریداری کنید.


 

قیمت بلیط هواپیما ـ چارتر و سیستمی ـ در مسیرهای پرپرواز به شرح جدول زیر است. شما می‌توانید با کلیک بر روی هر مسیر در جدول زیر، قیمت بلیط هواپیما در پروازهای چارتر و سیستمی آن مسیر را مشاهده کنید:


 

مسیر پروازی

تهران به مشهد

اهواز به تهران

مشهد به تهران

تهران به شیراز

شیراز به تهران

تهران به کیش

تهران به اهواز

کیش به تهران

تهران به تبریز

تبریز به تهران

 

بلیط1 سفر خوشی را برایتان آرزو می‌کند.

 

برچسب ها {{item}}